Krčne žile: zdravljenje in simptomi

znaki krčnih žil

Ime takšne bolezni temelji nakrčne žile spodnjih okončin, leži latinska beseda "varicis". Prevedeno je kot "napenjanje", kar v celoti odraža glavni simptom te patologije, za katero je značilno nenormalno širjenje žil. Spremljajo ga druge, nič manj neprijetne manifestacije v obliki motenj krvnega pretoka in disfunkcije ventilov.
Medicinska statistika je neizprosna: bolezen je prizadela večino svetovnega prebivalstva! Tako so klinične manifestacije krčnih žil, izražene v različnih stopnjah, najdene pri skoraj 90% žensk in več kot 65% moških. Žal se bolezen pomlajuje – danes poročajo, da jo odkrivajo že pri šoloobveznih otrocih!

Če imate več kot 80 % naštetih simptomov, toplo priporočamo, da se posvetujete z zdravnikom.

Krčne žileje bolezen ven, katere klinični znaki so razširitev in patološka zavitost ven s tvorbo venskih vozlov in posledično napredovanje simptomov kronične venske insuficience različnih stopenj resnosti (od občutka teže , utrujenost v nogah, različne stopnje otekanja, do razvoja podkožnega maščevja in kože, pojava dermatitisa, ekcema in morebitnega nastanka venskih trofičnih razjed).

Zdravniki to patološko stanje uvrščajo med polietiološke, saj se pojavi zaradi vpliva različnih dejavnikov. Med glavnimi so:

  • Prirojena nagnjenost;
  • Nosečnost pri ženskah;
  • Hormonska neravnovesja;
  • Presežna teža;
  • Pasivni življenjski slog.

Strokovna ekipa flebologov iz mreže družinskih klinik "Doctor Nearby" je vedno pripravljena pomagati tistim, ki želijo ozdraviti to bolezen. Izbira poteka zdravljenja se izvaja individualno, ob upoštevanju vseh dejavnikov. Skupaj z uporabo sodobnih učinkovitih tehnik vam to omogoča doseganje želenih rezultatov.

Vzroki in znaki razvoja krčnih žil

Glavni patogenetski mehanizmi, ki vodijo do krčnih žil, so:

  • Povečan intravenski tlak, ki je v glavnem določen s hidrostatskim tlakom v veni, ki je posledica delovanja gravitacije, merjeno z višino stolpca tekočine, to je razdaljo od srca do točke na nogi, kjer merimo. In tlak znotraj telesnih votlin - trebušne ali plevralne, ko se poveča (nosečnost, prekomerna teža, dvigovanje in prenašanje težkih predmetov itd. ) se poslabša vračanje venske krvi v srce.
  • Relativna šibkost venske stene, ki je genetsko določena, včasih pa se lahko spremeni pod vplivom vnetnih procesov v veni.

Medsebojno delovanje teh dejavnikov vodi do progresivnega raztezanja vene, razvoja insuficience venskih ventilov, pojava povratnega krvnega pretoka in pojava stagnacije v venski postelji.

Pri dolgotrajni izpostavljenosti provocirajočim dejavnikom se razvijejo vnetni procesi, ki z razvojem vplivajo in oslabijo trdnost venske stene venskih zaklopk.

Zaradi vseh teh procesov pride do patološkega povratnega toka krvi po veni, ki ga imenujemo refluks in nastane venski zastoj, kar povzroči razvoj vnetja podkožne maščobe in kože, ki z nadaljnjim napredovanjem povzroči pojav trofične razjede

Simptomi krčnih žil:

  • Vizualno opazna ekspanzija in zavitost safenskih ven, v naprednih primerih - nastanek venskih vozlov;
  • Občutek težnosti, utrujenosti, polnosti v teletih spodnjih okončin;
  • Nastanek telangiektazije (vaskularne "zvezde", "mreže");
  • Krči telečjih mišic ponoči;
  • Otekanje stopal in nog;
  • Srbenje, suhost, hiperpigmentacija in modrikastost kože
  • Pojav trofičnih, jokajočih, slabo celilnih razjed.

Tveganje za krčne žile

Krčne žile na nogah so same po sebi bolj kozmetična težava, lahko pa povzročijo neprijetne zaplete: kronično vensko popuščanje in vnetje vene, ki ga imenujemo akutni varikotromboflebitis. Akutni varikotromboflebitis je patološko stanje, ki se pojavi kot posledica vnetja venske stene in pojava krvnega strdka v lumnu. Nevaren zaplet varikotromboflebitisa je nadaljnja rast krvnega strdka in njegovo širjenje v globoke vene. Zato to stanje zahteva obvezen zdravniški nadzor in zdravljenje, včasih pa vodi do nujne operacije. Sodobna medicina ponuja številne učinkovite tehnike, ki lahko pomagajo odpraviti tveganje za razvoj takšnih stanj, vendar je treba zdravljenje začeti pravočasno.

Razvrstitev krčnih žil

Obstajajo različne klasifikacije krčnih žil, ki so predstavljene v spodnji tabeli.

Vrsta/stadij/razred krčnih žil po CEAP

Znaki

Oblika patologije, njena stopnja in zapleti, do katerih je privedla

C1

Poškodbe intradermalnih žil: telangiektazije (pogovorno - "pajki", "mreže", "zvezdice") in razširjene retikularne vene.

C2

Dilatacija, patološka zavitost Poškodba safenskih ven.

C3

Poškodbe safenskih ven, ki jih spremlja edem

C4a

С4b

Pojav hiperpigmentacije (temno rjave barve) spodnjega dela noge ali ekcema (vnetje kože, dermatitis) Razvoj lipodermatoskleroze (vnetje in zadebelitev podkožnega maščobnega tkiva.

C5

Zaceljen trofični ulkus

C6

"Odprta" trofična razjeda

Stopnje razvoja patološkega stanja po Savelyevu

Odškodnina

Ni simptomov ali težav, na eni ali obeh spodnjih okončinah se odkrijejo razširjene vene.

Subkompenzacija

Pacient doživi nelagodje, ki se izraža v otekanju in "mravljinčenju" nog, pa tudi v krčih telečjih mišic ponoči. Stanje spremlja otekanje zvečer, ki zjutraj izgine. Pri pregledu se odkrijejo krčne žile spodnjih okončin.

Dekompenzacija

Zgoraj našteto nelagodje dopolnjuje vnetne kožne lezije in ekcem. Koža je videti suha in sijoča, pojavi se hiperpigmentacija.

Dinamika razvoja krčnih žil

Klinična slika bolezniodvisno od stopnje napredovanja bolezni. Hkrati zdravniki identificirajo glavni klinični znak, ki je določil ime bolezni - razširitev safenskih ven spodnjih okončin.

Začetek razvoja bolezni

Sprva bolniki čutijo težo v nogah, utrujenost in bolečine v nogah. V tem obdobju vizualni znaki patologije niso vidni. Pogosto so tudi primeri, ko zgoraj navedenih simptomov ni, zato bolniki ne poiščejo strokovne zdravniške pomoči. Med pregledom pri flebologu odkrije razširjene mehke vene, koža nad katerimi ni patološko spremenjena.

Faza subkompenzacije

Ko se bolezen razvije, bolniki opazijo bolečino, oteklina se pojavi pri dolgotrajnem stanju ali sedenju, ki ponoči izgine. Med pregledom flebolog opazi rahlo otekanje v predelu gležnja.

Faza dekompenzacije

Napredovanje patologije se izraža v stalnem občutku teže v spodnjih okončinah, hitri utrujenosti in krčih telečjih mišic ponoči. Poleg tega se zvečer pojavi hudo srbenje.

Ob pregledu pri zdravniku se odkrije izrazita dilatacija ven spodnjih okončin in moten pretok krvi. Opaženi so napetost žil, adhezija njihovih sten na kožo, hiperpigmentacija, cianoza, hrapavost in suhost kože.

Kožne spremembe se pojavijo v spodnji tretjini noge. Prvič, predstavljajo pojav rjave barve kože, razvoj vnetja - dermatitisa ali ekcema, pojav zbijanja podkožnega maščobnega tkiva, na ozadju katerega se nato začnejo oblikovati in napredovati trofični ulkusi.

Diagnoza krčnih žil

Zdravljenje krčnih žilpredpisano po tem, ko je bolnik opravil celovito diagnostično študijo, ki omogoča natančno določitev stopnje razvoja bolezni in patoloških sprememb, do katerih je privedla. Odvisno od situacije lahko vključuje naslednje študije spodnjih žil:

  • pregled;
  • Duplex/triplex skeniranje.
  • Študije nekaterih koagulacijskih indikatorjev, markerjev trombofilije

Glavna metodadiagnoza krčnih žilje ultrazvočni pregled, poleg tega pa izvajajo tudi celotno paleto preiskav in opravljajo funkcionalne preiskave.

Zdravljenje krčnih žil

Sodobna flebologija ponuja številne učinkovitemetode zdravljenja krčnih žil. Njihova izbira se izvaja individualno, na podlagi kliničnega primera in bolnikovih indikacij.

Konzervativnih tehnik ne smemo nasprotovati kirurškim, saj se uporabljajo v kombinaciji. Včasih se konzervativno zdravljenje lahko izvaja samostojno, vendar je pomembno razumeti, da ne more privesti do ozdravitve, čeprav upočasni razvoj patologije in pozitivno vpliva na bolnikovo stanje.

Konzervativna terapija

Kdaj uporabiti samostojno?

  • Priprava bolnikov na operacijo v napredovalih stadijih bolezni;
  • Obstajajo kontraindikacije za operacijo ali jo je treba odložiti;
  • Za okrevanje bolnikov po operaciji.

Težave, ki jih je mogoče rešiti

  • Odprava kliničnih manifestacij;
  • Izboljšanje bolnikovega počutja in kakovosti življenja;

Uporabljene tehnike

Kompresijska terapija, ki zmanjša premer ven in odpravi refluks ter spodbudi vračanje venske krvi v srce in limfno drenažo. Pri tem se uporabljajo elastični povoji in terapevtske kompresijske nogavice, ki jih pacient nosi vsakodnevno vse življenje oziroma do konca kirurške korekcije. Uporaba terapevtskih kompresijskih nogavic ustrezno in hitro odpravi hemodinamske motnje v nogah tudi prizdravljenjekrčne žilev naprednih fazah.

Zdravljenje z zdravili vključuje predpisovanje farmakoloških zdravil, katerih namen je odpraviti nelagodje v nogah ali izboljšati mikrocirkulacijo krvi in limfno drenažo. Najpogosteje uporabljena zdravila so:

  • Masti in geli, ki vsebujejo eterična olja: troxevasin, antistax in drugi
  • Pripravki na osnovi flavonoidov.

Kirurške tehnike

flebektomija

Kaj je to?

Operacija za odstranitev krčnih žil.

Katere težave rešuje?

Normalizacija pretoka krvi skozi vene safene

Indikacije

  • Patološko širjenje safenskih ven;
  • Prisotnost refluksa;
  • Ascendentni tromboflebitis.

Posebnosti

Postopek vključuje odstranitev prizadetih žil, ki se nahajajo pod kožo.

Trajanje

Od 60 do 120 minut.

travmatičnost

Majhne brazgotine 5–10 cm v predelu dimelj in 0, 5–4 cm na nogah. Pacient ostane v bolnišnici 1-7 dni. Bolniška odsotnost do 24 dni

Endovenska laserska koagulacija/obliteracija krčnih žil (EVLK/EVLO)

Kaj je to?

Tehnika, namenjena odstranitvi vene z uporabo medicinskega laserskega žarka.

Indikacije

  • Patološka dilatacija vene;
  • Prisotnost trofičnih ulkusov.

travmatičnost

Minimalno, Operacija se izvaja s punkcijo vene. Izvaja se ambulantno.

Značilnosti obdobja okrevanja

Takoj po operaciji mora bolnik hoditi 30-40 minut. Kompresijske nogavice je potrebno nositi vsaj 2 tedna. Bolečina je pogosto odsotna ali minimalna

Skleroterapija

Kaj je to?

Postopek, ki vključuje vnos posebne snovi v lumen posode - sklerozanta, ki povzroči nastanek beljakovinsko-eritrocitnega čepa s kasnejšim izginotjem vene.

Indikacije

flebeurizma.

Posebnosti

Tehnika je učinkovita pri zdravljenju intradermalnih žil, v drugih primerih - kot dodatek za odstranitev majhnih ostankov vej glavnih debel.

Zapleti

Zapleti so relativno redki.

Preprečevanje krčnih žil

Preprečevanje vključuje:

  • Nošenje kompresijskih nogavic;
  • Ohranjanje telesne teže v mejah normale;
  • Ohranjanje aktivnega življenjskega sloga;
  • izogibajte se dolgotrajnemu stanju;
  • Pravočasen obisk flebologa v primeru družinske anamneze ali pojava simptomov bolezni.

Če kljub temu opazite prve znake krčnih žil, pohitite po strokovno zdravniško pomoč!